Iepriekš mēs neieteicām koksni kā mulčējamomateriālu, bet to lieliski var izmantot organiskās vielas daudzuma palielināšanai augsnē. Savukārt tas ir labākais veids, kā uzkrāt augsnēūdeni, jo trūdošai koksnei ir liela ūdens ietilpība. Koksnei sadaloties, barības vielas tiek atbrīvotas vairāku gadu garumā, mikroorganismi un augi tiek nodrošināti ar barības vielām ilgu laiku. Šīs divas koksnes īpašībastiek izmantotasaugsnes līdzsvarošanā, kā arī augsto dobju un paugurdobju veidošanā. Svarīgi ir izprast dobes veidošanas pamatprincipus, lai vienmēr varētu izveidot dobi no saimniecībā esošajiem materiāliem.

Lai izveidotu paugurdobi, ir nepieciešams:

  • lapu koku koksne - trūdējusi malka, sasmalcināti zari, zāģmateriālu atgriezumi, kritalas, svaiga koksne u.c.,
  • zaļais materiāls - velēnas, zaļa zāle, kūtsmēsli, dārzeņu atlikumi, augu zaļā masa, zaļas koku lapas, kafijas biezumi u.c.,
  • brūnais materiāls - siens, salmi, nokaltušas lapas, atmirušas augu daļas u.c.

Ja ir pieejama augsne dobes virskārtas veidošanai, tad koksni var kraut tiešu uz zemes izvēlētajā vietā. Ja augsnes dobes virskārtai nav, tad plānotajā vietā noņem velēnu un norok augsnes auglīgo virskārtu. Bedrē pēc iespējas blīvāk krauj koksni, apkaisot ar meža zemi. Nākamo kārtu veido, liekot velēnas ar saknēm uz augšu. Tad liek zaļo kārtu, kurai seko augsnes slānis. Veidojot dobi, katru tās slāni bagātīgi salaista līdz izspiesta sūkļa mitrumam. Šāda dobe spēj uzsūkt ļoti daudz ūdens. Apmēram 10m² dobes samitrināšanai bija nepieciešami 600 litri ūdens. 

Kad dobe izveidota, to nomulčē. Šis ir  visvienkāršākais paugurdobes būvēšanas veids. Ja materiālu ir daudz, tad ''zaļos'' un ''brūnos'' slāņus var klāt vairākus vienu virs otra, ievērojot ritmu. Katra slāņa biezums ir apmēram 10cm. Jārēķinās ar to, ka dobe sakritīsies.  Dobes malas nav ieteicams veidot ļoti stāvas, lai nokrišņu un citu apstākļu ietekmē augsne nenoslīdētu. Dobes pamatā ieliktais koksnes daudzums ir atkarīgs no jūsu iespējām un plānotā dobes apjoma. Vislabāk šādas dobes veidot rudenī, bet to var darīt arī citā laikā. Pašas esam pavasarī veidojušas paugurdobi pakava veidā kā saules kabatiņu. Pakava iekšpusē, siltākajā vietā, stādījām kabačus, ķirbjus, ārmalā un vēsākajā pusē - kolrābjus, brokoļus, kreses, paugura augšpusē - saulgriezes. Dobe visu vasaru netika laistīta, jo mitruma pietika, un raža bija ļoti laba. Šādi var veidot arī augsto dobi, piemēram, siltumnīcā vai lecektī.  

Ieguvumi:

  • ļoti labi uzkrāj un satur ūdeni,
  • ir atšķirīgi mikroklimati dažādu augu audzēšanai,
  • ilgtermiņā nodrošina mikroorganismus un līdz ar to arī augus ar barības vielām,
  • sākumposmā trūdot izdalās siltums, iespējams iegūt agrāku ražu.

Trūkumi:

  • nepieciešams daudz materiālu,
  • diezgan liels darbs jāiegulda, to izveidojot, bet jāatceras, ka dobe darbosies vairākus gadus
Back to Top