Kā izaudzēt ražīgus tomātu stādus? Šo jautājumu es sev uzdodu ik gadu, jo pavasaris katru gadu ir citādāks un audzēšanas procesam atkal ir jāpievēršas radoši.
Pati sēšana gan ik gadu ir vienāda – marta sākumā izvēlos augļu dienas ,t.i., kad Mēness ir Lauvas, Auna vai Strēlnieka zvaigznājā uz Mēness ir augošs vai tūlīt būs pilns. Šogad tas ir 14., 15.martā. Dēsti būs gatavi izstādīšanai siltumnīcā apmēram pēc 50 dienām. Ja šī diena šķiet par agru, martā vēl tomātus var sēt 22.datumā.
Sēšanai iepriekš iegādājos atbilstošu augsnes substrātu. Neesmu sajūsmā par tīru kūdru, tāpēc sajaucu to 1:1 ar veikalā pirkto komposta augsni. Pati dārzā komposta kaudzi neveidoju, bet kompostēju visu uz vietas dobē, tāpēc sēšanas augsnes uzlabošanai komposta augsni vienmēr nopērku. Lai atdzīvinātu šo maisījumu un nodrošinātu augiem labvēlīgo mikroorganismu klātbūtni, pievienoju mikrobioloģisko mēslojumu Trihodermīns un Subtimikss. Trihohermas sēne kopā ar Subtimiksā esošajiem mikroorganismiem:
- nodrošinās jaunā stādiņa sakņu veselību jau no pirmajām dienām,
- ap katru saknīti izveidos mikroorganismu aizsargkārtiņu, kas neļaus kaitīgajiem mikroorganismiem izraisīt dažādas sakņu slimības,
- pārvērtīs augsnē esošo kāliju un fosforu augam uzņemamā formā,
- palielinās auga spēju uzņemt tam nepieciešamās barības vielas
- stiprinās auga imunitāti, noturību pret slimībām un kaitēkļiem.
Manā siltumnīcā mikrobioloģiskie mēslojumi ir kļuvuši par neatsveramu sastāvdaļu. Sagatavotajam maisījumam pievienoju ūdeni, lai tas būtu mitrs, un saspiežot augsni saujā no tā izpilētu viena pilīte ūdens.
Laicīgi iemērcu tomātu sēkliņas Vitmīna šķīdumā (10ml Vitmīna : 1litrs ūdens), lai palielinātu auga dīgšanas enerģiju un sēklas sadīgtu vienmērīgāk. Sēkliņas šķīdumā noturu apmēram stundu.
Trauciņos iepildu apmēram ¾ substrāta un viegli piespiežu, bet nesablīvēju. Ja augsni atstāsiet pūkaini irdenu, tā ātri izžūs un tomātu sēkliņas vēl neuzdīgušas var iekalst. Katrā trauciņā ielieku 1 sēkliņu, jo man žēl vājāko stādiņu pēc tam izraut. Visu pārkaisu ar 1,5 – 2 centimetriem biezu augsnes kārtiņu. Sagatavotos trauciņus lieku uz paplātēm un pārsedzu ar plēvi, kura sadurstīta ar adatu, lai liekais mitrums nedaudz izgarotu, bet augsne arī neizžūtu. Katru dienu nepieciešams plēvi pacelt un šo mini siltumnīcu izvēdināt. Visas šķirnes sēkliņas nesadīgst vienlaicīgi, tāpēc ātrāk izdīgušās pārceļu uz palodzes tiklīdz asniņa cilpiņa parādās virs zemes, pārējie trauciņi paliek zem plēves.
Svarīgi! Ja gribiet zināt, kāda šķirnes stādiņi jums izaug, pievienojiet katram trauciņam savu uzrakstu – šis parasti ir vājais posms manā sēšanas procesā. Līdz ar to ar nepacietību un interesi gaidu augļu nobriešanu, lai uzzinātu, ko kādas šķirnes esmu izaudzējusi.
Tomātu sēklu zemākā dīgšanas temperatūra ir 14°C, bet augstākā 34°C. Pēc manas pieredzes, 22°C temperatūrā apmēram pēc nedēļas tie ir sadīguši, bet citreiz dažas šķirnes ir uzdīgušas pēc 5 dienām, bet citas pat pēc 13 dienām. Tāpēc savu mini siltumnīcu pārlūkoju katru rītu un vakaru.
Kad stādiņiem izaug divas īstās lapiņas, tos nomigloju ar Vitmīna šķīdumu, lai tie augtu druknāki, mazāk stīdzētu, būtu spēcīgāki, sakņu kamols būtu plašāks, līdzsvaroti attīstītos gan virszemes daļa, gan saknes. Podiņos pieberu atlikušo ¼ augsni, bet ne vairāk kā līdz stādiņa dīgļlapām.
Augi vislabāk attīstās uz austrumu vai dienvidaustrumu puses palodzēm, dienvidu pusē saule par daudz karsē un augi stīdzē. Tad ir jādomā par noēnošanu ar balta papīra loksnēm pie rūts, agrotīkla aizkariņu tomātiem un citām radošām darbībām. Tieši telpas siltā gaisa dēļ mani tomāti parasti jau diezgan laicīgi pārceļas uz siltumnīcu. Tur izmantoju jau agrāk aprakstīto apkures metodi ar ūdens pudelēm. Esam likušas arī akmeņus, tomēr ūdens siltuma ietilpība ir piecas reizes lielāka nekā granītam. Salieku paplātes ar stādiem, kā mūri apkārt piecu litru pudeles ar ūdeni. Protams, der jebkuri trauki, kas jums ir pieejami. Pāri visam tiek likti loki no plastmasas apkures caurulēm un agrotīkls vairākās kārtās. Bezatkritumu tehnoloģija būtu, ja lokiem izmantotu lazdu vai kādu citu koku kārtis, es šajā gadījumā izmantoju mājās pieejamos materiālus. Šādā veidā tomāti pārcieš arī stipri vēsu laiku un pat salnas, jo ūdens pudeles pa dienu saulītē uzsilst un mazliet paaugstina temperatūru nakts laikā. Ja ir vēlēšanās, pāri var likt vēl vienu loku kārtu un plēvi, lai veidotos gaisa slānis starp agrotīklu un plēvi, kas mazinātu siltuma zudumus naktī. Šo paņēmienu var izmantot ļoti vēsā laikā, tomēr jāseko līdz tomātu labsajūtai, vēdinot un atsedzot tos pa dienas vidu.
Kad stādiņi paaugušies, jāuzmana, lai sakņu attīstībai ir pietiekami daudz vietas, varbūt nepieciešams pārstādīt lielākā podiņā. Tad tomātus iepriekš aplaista, lai zeme stingri turētos pie saknītēm, stādiņu ar zemes kamolu uzmanīgi izņem no podiņa un pārstāda.
Par mēslošanu – kad stādiņiem izaugusi jau trešā lapiņa, aplaistu ar kādu no veikalos nopērkamiem bioloģiskajiem mēslošanas līdzekļiem.
Lai jums izaug labi tomātu stādi!