Ir pagājusi vēl viena dārza darbu sezona. Arī šī vasara pierādīja, ka klimats strauji mainās un temperatūras, kā arī augsnes mitruma svārstības kļūst arvien krasākas. Šādi laikapstākļi liek meklēt risinājumus. Pēdējos gados ir izteikti sauss pavasaris un vasaras sākums, un tas lika aizdomāties, ka dobes ir jāveido zemes līmenī vai pat zemāk, jo augstās dobes vējš ātri vien izžāvē.

Šovasar izmēģināju tā saucamās “organiskās dobes”, kuras nodrošina mitrumu un barības vielas augsnes mikroorganismiem un līdz ar to arī augiem. Dabiski auglīga augsne ir dzīva, un pārpilnība tajā rada pārpilnību arī virs tās. Tā kā manā dārzā bija ļoti nabadzīga augsne, tad, izmantojot šādu dobju veidu, ir iespēja salīdzinoši ātri uzaudzēt augsnes auglīgo slāni un atjaunot dzīvību tajā. Lai paātrinātu mikroorganismu atgriešanos augsnē, izmantoju arī zāles raudzējumu, kuram tika pievienota sauja meža zemes un “Biomikss”.”Organisko dobju” veidošana iespējama gan nogāzēs, gan līdzenā vietā. Kā šīs dobes ieguvumus var minēt to, ka augiem bez īpašas piepūles ir pieejama nepieciešamā “pārtika”, celiņi tiek izmantoti racionāli, nav nepieciešamības dobes laistīt, darbojas rasas punkta un malas efekts. Mīnuss ir nepieciešamība izrakt grāvi, tā izjaucot augsnes struktūru. Neesmu pārliecināta, ka lielais organisko materiālu daudzums ir pieskaitāms mīnusiem, to drīzāk varētu saukt par parāda atdošanu zemei.

Dobju veidošanu sāk, nospraužot augstumlīknes, tad tiek nomērīts celiņa un dobes platums, tos atzīmējot ar mietiņiem . Līdzenā vietā no celiņa izrakto augsni var bērt celiņa abās pusēs, nogāzē dobi veido kā - terasi pa nogāzi uz leju. Svarīgi izveidot pareizu grāvja profilu lai organisko vielu sadalīšanās noritētu pareizi. Grāvja padziļinājumu aizpilda ar rokas resnuma kokiem, bet malas izoderē ar 2-3 cm diametrā resniem zariem kā pretkurmju aizsardzību. Tos vēlams salikt blīvi. Kad tas padarīts, varam ķerties pie pildījuma izveidošanas. Kā pirmos liek jaunos zarus līdz 2 cm diametrā ar visām lapām tā, lai slānis būtu atsperīgs, tad tos pārklāj ar zaļu, svaigu zāli vai citu zaļo materiālu. Var uzbērt pavisam nedaudz zemes, kura nepieciešama slieku gremošanai. Ja ir pieejami zāles raudzējuma biezumi, tad uzliek arī tos, lai paātrinātu trūdēšanas procesu un palutinātu sliekas. Grāvis jāaizpilda vienā līmenī ar dobju virsmu. Visu pārklāj ar siena mulčas segu apmēram 5-7 cm biezumā. Svarīgi atcerēties, ka visam ir jābūt gaisa caurlaidīgam. Dienā sakarsušais gaiss, ieplūstot padziļinājumā, saskaras ar vēso augsni un rodas kondensāts, tā daudzums pēc aprēķiniem var būt 1-2 litri uz kvadrātmetru diennaktī.” Pazemes pilsoņi” vielmaiņas procesā izelpo ogļskābo gāzi, kura būdama smagāka par gaisu sakrājas grāvja padziļinājumā un ir viegli pieejama augu saknēm. To ogļskābās gāzes daļu, kura izplūst virs segas, uztver augu lapas ar to apakšpusē esošajām atvārsnītēm un izmanto fotosintēzes procesā. Ogļskābā gāze sastāda lielāko augu barības daļu. Mikroorganismu darbības blakusprodukti ir ērti pieejami augu saknēm. Visas vasaras garumā “ēdnīcā” pēc vajadzības papildina zaļo masu, kā arī siena mulčas slāni. To, vai darbojas “rasas punkts”, var pārbaudīt iebāžot roku līdz grāvja apakšai - ja tur ir vēss un mitrs, tad viss darbojas pareizi. Sausums un siltums liecina par pārāk plānu “sedziņu” vai gaisa necaurlaidīgu grāvja pildījumu. Pēc 3 vai 4 gadiem koksne celiņā būs sadalījusies. Tad, ja tas nepieciešams, var mainīt vietām dobes un celiņus un veidot jaunas, auglīgas dobes. Bet to var arī nedarīt, turpināt visu mulčēt ar sienu, šādi uzaudzējot vienmērīgu auglīgās augsnes kārtu.

Back to Top