Ūdens ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām (enerģijām) dabā. Bez tā nevar attīstīties nekāda dzīvība augsnē un līdz ar to arī augi mūsu dārzā. Ir paņēmienu kopums, kā nodrošināt pietiekamu ūdens daudzumu augsnē. Viens no tiem ir nodrošināt lielu organiskās vielas daudzumu augsnē.

Ko saprot ar jēdzienu ''organiskā viela augsnē''? Organiskā viela rodas no augu atliekām, kuras noārdās mikroorganismu ietekmē, un veido aptuveni 60% oglekļa augsnē. Noārdīšanās procesā izdalās augu barības vielas.

Organiskās vielas daudzumu augsnē palielina, mulčējot, iestrādājot augsnē koksni, sienu, dārzeņu atlikumus, kā arī audzējot augus ar spēcīgu sakņu sistēmu, tos atstājot augsnē. Pēc literatūras datiem, humuss ūdeni spēj saturēt trešo daļu no sava tilpuma.

Otrs svarīgs paņēmiens ir nobremzēt ūdens plūsmu, veidojot dobes pa augstumlīknēm, kā arī rokot nelielus padziļinājumus jeb grāvīšus, ārzemju literatūrā tos sauc par sveiliem. Arī tos izvieto pa augstumlīknēm jeb horizontālēm. Ūdens, plūstot pa nogāzi, sakrājas grāvītī un iesūcas zemē pirms dobes, tā nodrošinot mitrumu dobei. Grāvītī iepretī īpaši mitrumu prasīgiem augiem var veidot padziļinājumus. Nogāzē dobes veido terašu veidā.

Noteikti jāmin nokrišņu ūdens savākšana no jumtiem. To uzkrāj dažādāstilpnēs vai pa sausajiem strautiem aizvada uz sev vēlamo vietu. Sausā strauta kritums ir 2°. To veido, grāvīti izklājot ar māla kārtu un pēc tam bruģējot ar akmeņiem. Mālam jābūt pēc iespējas tīrākam, bez piemaisījumiem. Māla oderi izmanto arī, veidojot dīķus, kas ir lielisks siltuma akumulators un veido siltāku mikroklimatu. Dīķa virsmas atstaroto gaismu var izmantot pat telpu apgaismošanai. Visi šeit augstāk minētie pasākumi būs efektīvi tikai tad, ja augsne būs blīva un strukturēta - tātad neirdināta. Augsni irdinot, tiek izjaukta kapilāru sistēma, tajā vairs nav sakņu un slieku veidoto tuneļu, kuros uzkrāties gaisam un ūdenim. Pie mums gada vidējais nokrišņu daudzums ir 667mm, un ir nesaprātīgi tam ļaut aizplūst uz tuvējo strautu. Šādu daudzumu nav iespējams kompensēt laistot. Ūdens zudumus veicina irdināta, neapsegta augsne, dobju izvietojums, neievērojot horizontāles. Stādot un sējot uzirdinātā augsnē, stādi ir nolemti sausumam, jo nedarbojas kapilāru sistēma. Tikai blīvā, strukturētā augsnē ūdens pa kapilāriem kāpj augšup. Rudenī no dārza nevajag novākt augu virszemes daļu, jo tā uzkrāsies lielāks sniega daudzums, un agrā pavasarī ap stublājiem un stumbriem sniegs kusīs lēni un iesūksies augsnē, nevis aizplūdīs projām.

Vēl viens veids, kā Radītājs ir parūpējies par mūsu augiem, ir rasa. Dienā sasilušajam gaisam ieplūstot labi strukturētā, vēsā augsnē, veidojas kondensāts. Jo lielākas temperatūras svārstības, jo vairāk ūdens. Ukrainas matemātiķis un dārzkopis Boriss Bubļiks aprēķinājis, ka šādi sezonas laikā augsne saņem papildus 120mm ūdens jeb apmēram 12 cm biezu ūdens slāni.

Ja vēlaties,lai iesētās sēkliņas uzdīgst vienmērīgi, tad vadziņu iespiediet augsnē, jo tad augsne būs blīva un kapilārais mitrums būs pieejam augiem. Krievu zinātnieks Ovsinskis saka tā: ''Sēklām nepieciešama cieta gulta un mīksta sega". Stādot augus, izmanto koka mietiņu ar nosmailinātu galu, veidojot bedrītes. Šādā veidā augsne pie saknēm būs blīva un mitrums no zemes dzīlēm pa kapilāriem nonāks pie auga. Atceroties, ka augsni nedrīkst uzirdināt, var izmantot arī lāpstu vai citu instrumentu. Ja ļoti gribas laistīt, tad izveidotajā bedrītē ielej nedaudz ūdens, lai augs saprastu, ka tas jāmeklē dziļumā. Laistot augu, kurš vēl nav sācis ražot un kura sakņu sistēma vēl nav nobriedusi, mēs padarām tos atkarīgus no sevis. Saņemot mitrumu no augšas, ūdeni meklējošās saknes pagriezīsies turp, kur to sajutīs. Izrādās, ka tomātu saknes, meklējot ūdeni, var sniegties 5-8m dziļumā. Protams, var laistīt augus, kuri jau sākuši ražot, bet tas jādara reti un bagātīgi, lai ūdens aizplūst uz dziļākajiem slāņiem. Par laistīšanu teiktais neattiecas uz gurķiem, jo, trūkstot mitrumam, tie kļūst rūgti. Tā mūsu gurķu priekšteči pasargāja savus augļus no apēšanas pirms nobriedušas sēklas.

Pirms sāciet ko darīt, padomājiet, vai jūsu darbības nesīs labumu augiem un augsnei kopumā! Augsnes struktūru veido augu saknes sadarbībā ar pazemes pilsoņiem. Šo sistēmu ir veidojis kāds, kurš ir gudrāks par mums, tādēļ kaut vai aiz cieņas pret Radītāju centieties pēc iespējas mazāk šajā sistēmā iejaukties!

Back to Top